CELOLETNE GUME
(1155)Na oddelku Celoletne gume lahko preprosto in najhitreje pregledate široko ponudbo po konkurenčnih cenah. Priporočamo popularne znamke Continental, Hankook, Nexen, Kumho, Michelin. Na oddelku Gume je na voljo še več podobnih izdelkov. Pri nakupu na oddelku Celoletne gume bomo radi pomagali z ugodnim kreditom preko spleta, hitro in zanesljivo dostavo na vaš naslov, Enaa dvojnim jamstvom do 5 let ter drugimi storitvami. Več v vodiču Kaj morate vedeti, ko se odločate za celoletne pnevmatike.
Enaa Pit Stop - menjava gum hitro in ugodno
Uspešnice
Kaj morate vedeti, ko se odločate za celoletne pnevmatike
Celoletne pnevmatike so kompromis med letnimi in zimskimi in jih lahko uporabljamo celo leto. Po svojih lastnostih se ne morejo primerjati z zimskimi ali letnimi, so pa dobra alternativa za nezahtevne voznike. Tudi v Sloveniji boste v oglasih in trgovinah naleteli na angleška naziva all-season ali all-weather, da pa boste 100% prepričani, da kupujete ustrezne pnevmatike, je najbolje, da poiščete napis M+S, ki označuje pnevmatike za blato in sneg. Celoletne pnevmatike izpolnjujejo tudi zakonske zahteve za uporabo v zimskih razmerah.
Celoletne pnevmatike so običajno nekoliko dražje od primerljivih letnih ali zimskih. V treh letih pa boste z njimi prihranili pri kar nekaj premontažah. Poleg tega jih boste lahko vozili do zadnjega kilometra, za razliko od na primer letnih, za katere spomladi sicer ugotovite, da so še dobre za nekaj tisoč kilometrov, a boste raje kupili nove in imeli mir celo sezono. Priporočamo, da pnevmatik ne uporabljate več kot štiri leta. Pnevmatike običajno že po petih letih uporabe izgubijo večino lastnosti, potrebnih za varno vožnjo. Četudi prevozite malo kilometrov in imajo po nekaj letih vaše celoletne pnevmatike še vedno »dovolj« profila, torej več kot tri milimetre, jih zamenjajte. Če ste pozabili, kdaj ste jih kupili, poiščite štirimestno oznako na pnevmatiki, ki označuje teden in letnico, ko je bila pnevmatika izdelana. Oznaka 2918 pomeni, da je bila vaša celoletna pnevmatika izdelana 29. teden leta 2818, torej avgusta leta 2018.
Na prvi pogled so celoletne pnevmatike videti kot idealna rešitev za vse, ki na leto prevozijo do deset, morda največ petnajst tisoč kilometrov. Upoštevajte pa, da izkušnje voznikov ter testi avtomobilističnih revij in potrošniških organizacij kažejo, da se celoletne pnevmatike poleti obnesejo precej slabše od letnih, pozimi pa precej slabše od zimskih. Poleti razlika še ni tako velika, še posebej če sodite med počasnejše voznike, ali pa vozilo uporabljate le v mestnem prometu. Večje slabosti se izkažejo pozimi. V testih dosegajo občutno slabše rezultate na mokri cesti, v snegu in ledu pa se uvrščajo na sam rep seznama, kjer jim družbo delajo cenene “čunga-lunga” pnevmatike.
Za varno vožnjo priporočamo, da pri nakupu upoštevate:
- Ne uporabljajte celoletnih pnevmatik, ki so starejše od štirih let – preverite štirimestni DOT!
- Pnevmatike morajo imeti oznako M+S
- Bodite pozorni na oznake za oprijem na mokri podlagi: izberite celoletne pnevmatike z oznako A, B ali vsaj C. Izogibajte se E in F oznak.
- Priporočamo nakup ožjih celoletnih pnevmatik.