ZIMSKE GUME
(825)Na oddelku Zimske gume lahko preprosto in najhitreje pregledate široko ponudbo po konkurenčnih cenah. Priporočamo popularne znamke Rotalla, Kumho, Sava, Dunlop, Marshal. Na oddelku Gume je na voljo še več podobnih izdelkov. Pri nakupu na oddelku Zimske gume bomo radi pomagali z ugodnim kreditom preko spleta, hitro in zanesljivo dostavo na vaš naslov, Enaa dvojnim jamstvom do 5 let ter drugimi storitvami. Več v vodiču Nasveti za izbiro zimskih gum.
Enaa Pit Stop - menjava gum hitro in ugodno
Uspešnice
Nasveti za izbiro zimskih gum
Zimske gume za avto so namenjene vožnji pri temperaturah do 7 °C, običajno so mehkejše in imajo profil, prilagojen vožnji v snežnih razmerah. Ko kupujemo nove zimske pnevmatike, je dobro vedeti, na katere lastnosti pnevmatik biti pozoren, da bodo zadoščale vašim potrebam in stilu vožnje. Pri izbiri bodite pozorni tudi na datum proizvodnje (DOT), ki ga najdete na boku zimske pnevmatike. Prvi dve števili označujeta teden, zadnji dve pa leto proizvodnje. Tudi zimske gume naj bi se praviloma menjalo na štiri leta, ne glede na obrabo. Material po štirih letih izgubi prožnost in zmanjša se njegova kakovost, kar je še posebej pomembno prav pri zimskih gumah. Če po namestitvi zimskih gum zaznavate hrup, vibracije in druge spremembe pri vožnji, to lahko kaže na nepravilno namestitev, zato v tem primeru čimprej ponovno obiščite serviserja.
Zakonsko določen čas uporabe zimskih pnevmatik je od 15. novembra do 15. marca, v zimskih razmerah (če zapade sneg, poledica na cesti, ...) pa tudi izven tega obdobja.
Priporočamo, da o menjavi razmislite še v času, ko zima ne pokaže vseh zob. Tudi v milih razmerah vsaj nočne temperature hitro padejo pod 7 °C. Seveda pa so vozne lastnosti slabše že pri nekoliko višjih, tako da ne bo nič narobe, če gume zamenjate pred 15. novembrom, čeprav se temperature še vedno gibljejo okrog 15 °C. Nenazadnje pa nas v tem času vedno lahko presenetita izreden mraz in slabo vreme. Obenem boste s tem oba para gum, za letno in zimsko sezono vozili približno enako število mesecev in tudi bolj enakomerno obrabili, tako da bo izkoritek večji.
Uporaba zimskih pnevmatik poleti ni priporočljiva, saj se ob višjih temperaturah hitreje obrabijo, vozne lastnosti pa so slabše.
Zakonsko določen minimalni profil za zimske gume znaša 3 milimetre. Zimske avtomobilske gume sicer poleti niso prepovedane, vendar upoštevajte, da je tudi poleti minimalni dovoljeni profil enak kot pozimi.
Poleti imajo mnogi vozniki raje širše, pozimi pa se brez izjeme bolje obnesejo ožje zimske gume. Malce osnovnošolske fizike. Dirkači na zimskih relijih vozijo na izjemno ozkih zimskih pnevmatikah. Razlog je enostaven. Ožje zimske gume pritiskajo na podlago z večjo silo ter bolje odrivajo sneg, snežno brozgo in vodo ter držijo smer. Dirkači na puščavskih relijih pa uporabljajo karseda široke gume, da se čim manj pogrezajo v pesek. Poleg boljših zmogljivosti v zimskih voznih razmerah pa imajo ožje zimske pnevmatike še eno razveseljivo lastnost – so občutno cenejše. Izjemoma tokrat velja boljše je cenejše. Seveda morate za svoje vozilo izbrati širino, ki je primerna zanj in je tudi navedena v homologacijskem kartončku ter obenem upoštevati dimenzije platišča. Če si lahko privoščite, priporočamo da imate poseben komplet platišč za letne in posebnega za zimske pnevmatike za avto. Premontaža bo tako hitrejša, preprostejša in cenejša, oprema vašega vozila pa najbolje prilagojena potrebam in razmeram poleti in pozimi. Če uporabljate ALU platišča, boste s tem tudi podaljšali življenjsko dobo platišč.
Za varno in udobno vožnjo priporočamo, da pri nakupu upoštevate:
- Pred nakupom preverite DOT na vaših zimskih pnevmatikah ter seveda na zimskih gumah, ki jih kupujete. Upoštevajte starost gum ob koncu sezone! Če bodo takrat že starejše od štirih let, priporočamo, da jih zamenjate že prej. Preverite štirimestni DOT.
- Bodite pozorni na oznake za oprijem na mokri in izberite zimske pnevmatike z oznako A ali B. Izogibajte se E in F oznak.
- Upoštevajte, da oznak za vožnjo na snegu in ledu, ni. Priporočamo, da še posebej pred nakupom zimskih gum, pregledate teste (ADAC, AMZS), ki posebej ocenjujejo tudi to, katere zimske pnevmatike se najbolje obnesejo na snegu in ledu.
- Zimske pnevmatike so praviloma hrupnejše, čeprav pozimi običajno vozimo nekoliko počasneje. Vseeno ne priporočamo nakupov zimskih gum s tremi črnimi valovi kot oznako za hrup.
- Izberite ožje zimske gume kot letne in če je le mogoče si privoščite tudi dva kompleta platišč, posebej za letne in posebej za zimske gume.